Kupno produktów proekologicznych to rozwiązanie, które stosuje coraz więcej przedsiębiorców i nie tylko. Można je wykorzystywać na przykład w hodowli zwierząt, co pozwala na zmniejszenie kosztów, które się z tym wiążą. Właśnie dlatego warto inwestować na przykład w mączkę rybną. Jak powstaje i gdzie dokładnie znajduje zastosowanie?
Jak powstaje mączka rybna?
Proces powstawania mączki rybnej jest dosyć skomplikowany, ponieważ składa się z wielu czynności. Do jej produkcji wykorzystywane są surowce z przetwórstwa rybnego, a także całe ryby i krewetki. Pierwszym etapem prac jest obróbka w wysokiej temperaturze. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu można wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, takie jak na przykład salmonella, a do tego znaczące temperatury są skuteczne w usuwaniu nadmiaru tłuszczu i wody. Kolejnymi etapami w produkcji mączki rybnej są:
- prasowanie,
- suszenie,
- mielenie.
Dzięki takim pracom możliwe jest otrzymanie produktu końcowego o odpowiedniej strukturze oraz wartościach odżywczych. Co ciekawe, do wyprodukowania tony mąki wykorzystuje się nawet 5 ton ryb.
Jakie jest zastosowanie mączki rybnej?
Mączka rybna jest źródłem pełnowartościowego i przyswajalnego białka, a do tego to ekologiczny i atrakcyjny cenowo produkt. Jeśli chodzi o jej zastosowanie, to jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji pasz dla zwierząt. Świetnie się sprawdzi jako pokarm dla kurczaków i indyków.
Będzie bowiem doskonałym źródłem wapnia niezbędnego do ich prawidłowego rozwoju.
Nadaje się też do żywienia świń, przy czym trzeba podkreślić, że można nią karmić tylko prosięta (mięso mogłoby nabrać rybnego zapachu, a dodatkowo na rynku dostępne są tańsze pasze). Mączka pochodząca ze sprawdzonych źródeł zapewni zwierzętom stabilny, bezpieczny i systematyczny wzrost.