Odpady ryb

Do czego wykorzystuje się odpady rybne?

Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to wyzwanie, przed którym stają właściwie wszyscy przedsiębiorcy. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości po produktach odzwierzęcych. Wiele z nich można wykorzystać na różne sposoby. W dzisiejszym wpisie skupimy się na odpadach rybnych. Co można z nimi zrobić? Gdzie należy się zgłosić, aby je odebrano?

Wykorzystanie odpadów rybnych w branży spożywczej dla zwierząt? 

Na początek warto krótko wspomnieć o tym, które części ryb mogą być ponownie wykorzystane. Otóż firmy zajmujące się transportem odpadów przetwórstwa rybnego, przewożą głównie głowy, ości oraz wnętrzności rybne. Co ciekawe, mają wiele zastosowań, a jednym z nich jest wykorzystanie w branży spożywczej dla zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ odpady z ryb, które nie nadają się do spożycia, mogą być przekształcone w składniki podłoży mikrobiologicznych. Oprócz tego można z nich wyprodukować również:

  • paszę,
  • mączkę rybną,
  • kiszonki. 

Na szczególną uwagę zasługuje jednak mączka rybna, która jest doskonałym źródłem białka. Wyróżnia się dobrą strawnością i jest chętnie używana w żywieniu ryb. Ponadto mączkę rybną można też stosować do karmienia zwierząt mięsożernych futerkowych, na przykład lisów i norek.

Do czego jeszcze można wykorzystywać odpady rybne? 

Odpady rybne to produkty, które mają wiele zastosowań. Często stosuje się je w branży spożywczej w formie wspomnianej mączki rybnej czy innych karm dla zwierząt. Jednak oprócz tego sprawdza się również jako biopaliwo.

 Stosuje się je do produkcji palnego biogazu, który powstaje w wyniku fermentacji metanowej materii organicznej w warunkach beztlenowych. Przy użyciu odpadowych olejów rybnych można wyprodukować również inne paliwo – biodiesel, którego lepkość jest porównywalna do tej, z którą mamy do czynienia w przypadku biodiesela produkowanego z oleju rzepakowego.